Jak Vám může být Evropa prospěšná?

Ilona Paulátová

Co všechno mi přinesl volný pohyb po Unii?

„Po studiích na vysoké škole jsem asi po roce práce v Česku cítila, že mi chybí nějaké ty zkušenosti ze zahraničí. Proto jsem odletěla do Irska, pracovat v geodetické společnosti. Angličtina, přátelé z celé Evropy a cenné vzpomínky nebyly jedinou věcí, kterou mi pobyt přinesl. Zjistila jsem, že není problém vyřídit si většinu formálních záležitostí, naučila jsem se nebát se cestování, objevovala jsem krásy Irska. Po této zkušenosti jsem byla sebevědomější a klidnější, když jsem pak cestovala po dalších zemích v Evropě i mimo Evropu. Prostě teď už vím, že se neztratím.

Protože jsme členem EU, byly lety bezproblémové, administrativa a vyřízení všech záležitostí mnohem jednodušší, než jsem si představovala. Placení daní i zdravotního pojištění v Irsku a provázanost s českým systémem byla k nezaplacení, hlavně po návratu domů.

Podle mě by měl každý, kdo může, využít příležitosti cestovat za studiem, prací či poznáním a také zažít trošku toho ‚cestovního nepohodlí‘. Ať ví, že je všude chleba o dvou kůrkách.

Teď, když jsem se vrátila, mám rodinu a tři malé děti. Výhody Unie nejsou jenom pro mladé studenty. Často navštěvujeme rozhlednu na Kleti, zoologickou zahradu na Hluboké či Píseckou sladovnu, kde se děti opravdu vyřádí. Taky máme blízko na cyklostezku z Hluboké nad Vltavou, chodíme se koupat na Borek v Českých Budějovicích.

K rozvoji všech těchto míst Unie přispěla.

A co je skvělé, při přejíždění hranic nemusíme čekat na pasovou kontrolu a cesta je tak rychlejší a pohodlnější pro celou rodinu. A samozřejmě doufám, že až moje děti povyrostou, tak budou také objevovat svět bez větších překážek nejen u nás v Čechách.“

Ilona Paulátová

KLEIN Automotive

Jak  těží z členství v EU firma Klein automotive?

„Firma KLEIN automotive s.r.o. je ryze českou firmou s dlouhou historii. Její vznik se datuje do období šedesátých let minulého století. Jako malou provozovnu v kolektivu několika pracovníků ji už tenkrát uváděl do života pan Antonín Klein senior. Přes různá období socialistické éry se dožila privatizace a přešla do soukromých rukou pánů Kleina a Blažka pod názvem Klein&Blažek. Od roku 2015 pak nese značku KLEIN automotive.

V novodobé historii se vyprofilovala jako významný dodavatel pro automobilový průmysl. Z původního počtu 150 zaměstnanců v době privatizace se postupně rozšiřovala až do dnešní podoby: máme tržby více než 1,4 miliardy korun a zaměstnáváme již téměř 800 spolupracovníků. Naší specializací je výroba komponent pro karoserie, podvozky a chladicí systémy osobních vozů všech evropských značek.

Po vstupu do Unie se výrazně snížila administrativní náročnost dovozu a vývozu, kam směřuje zhruba 25 % naší produkce. Zjednodušila se celní deklarace a šetříme na mzdových nákladech s tím spojených. Díky strukturálním fondům EU jsme zavedli nové technologie lisování a svařovaní oceli a rozšířili výrobní plochu. Vzhledem k výši dotace jsme se snažili její potenciál plně využít, a to se podařilo. Vznikly desítky nových pracovních míst a zvýšila se naše konkurenceschopnost. Máme rovněž schválený projekt, v němž Unie podpoří rozvoj dovedností našich pracovníků v mnoha směrech. Od technicky a úzce profesně zaměřených školení až po měkké dovednosti manažerů.

I já osobně velmi oceňuji na Unii volný pohyb bez omezení a čekání ve frontách na státních hranicích v interním prostoru EU. To je obrovská výhoda občanů všech členských zemí. Stejně tak volný obchod zboží a možnosti pracovního uplatnění. Samozřejmě, jsou s tím spojeny i určité hrozby, ale pozitiva převládají.“

Radek Hansmann

Studium v zahraničí mi přineslo skvělé zkušenosti a pomohlo i k získání práce

„Nejlepší půlrok mého studia na vysoké škole jsem strávila v Německu na Erasmu. Získala jsem mnoho skvělých přátel z celého světa, více se osamostatnila, poznala jsem zvyky a tradice několika desítek kultur. Hlavním přínosem však byly cizí jazyky, angličtina a němčina. Těmi jsem musela mluvit každý den. Díky tomu jsem se zbavila strachu z mluvení a zvýšilo se mé sebevědomí. To vše je k nezaplacení. Studium v zahraničí je i zábava, objevování nových míst a navazování nových přátelství.

Díky zkušenosti z Erasmu jsem získala práci jako EURES poradce v Ústí nad Labem. Pomáhám lidem využít velkou výhodu, kterou díky Unii získali – pracovní mobilitu. Můžou získat nové zkušenosti a know-how, které pak uplatní v Česku. A přitom můžou pohodlně procestovat celou Unii.

A po práci můžu zajít na výstavu do Muzea v Ústí na Labem či se vyvézt lanovkou na Větruši. I tady Unie pomohla.“

Adéla Kocourková

Petr Šnejdar

Unie nám vdechla život

„Historické budovy Trojhalí Karolina jsou jediné objekty, které zůstaly zachovány po velké průmyslové oblasti Karolina. Ta se nacházela v přímém sousedství s centrem Ostravy. Byly zde hutě, koksovny, uhelné doly a samotné budovy Trojhalí sloužily hlavně pro výrobu elektřiny.

Rekonstrukci Trojhalí paradoxně umožnila hospodářská krize. Ještě v roce 2008 bylo Trojhalí ve vlastnictví soukromého developera, pak se ale v krizi developer rozhodl budovy odprodat městu Ostrava. Samotný nápad, čemu by Trojhalí mělo sloužit po rekonstrukci, vzešel z potřeby města a jeho obyvatel, se záměrem využití velké haly, dnešního zastřešeného Náměstí, pak přišel pan architekt Josef Pleskot.

Evropská unie má v celém projektu nezastupitelnou pozitivní roli. Financování 85 % způsobilých výdajů (téměř 142 miliónů korun) bylo klíčové pro celý úspěch projektu, protože jinde by nebylo možné finanční prostředky získat. Přeci jen šlo o dobu stále ještě probíhající finanční krize. Trojhalí by tak zůstalo neopraveno, dále by chátralo.

Trojhalí by bez Unie dnes nevypadalo tak, jak vypadá. Doba vzniku a přípravy projektu byla finančně složitá a bez podpory EU by jej nebylo možné vůbec realizovat. Unie pomohla záchraně průmyslového dědictví a rozšíření aktivit pro veřejnost ve městě a regionu, který trpí odlivem občanů. Podpořila tak ostravskou hrdost a zároveň atraktivitu Ostravy pro návštěvníky města a regionu.

Trojhalí je projekt, kterým se celá Unie může chlubit. Návštěvnost stoupá a hodně lidí přijíždí i z jiných částí republiky a z celého světa. Trojhalí tvoří skvělou kulisu v podstatě pro jakoukoliv akci.

A Unie přispěla ještě dalším způsobem. Volný pohyb osob v ní nejenom pomáhá vyšší návštěvnosti ze zahraničí, ale především znamená i volný pohyb zkušeností. Výměnu zkušeností z praktického života považuji za jeden z klíčových benefitů členství ČR v Evropské unii.“

Petr Šnejdar